Kupno dobrej zabawki dla dziecka często jest prawdziwym wyzwaniem. Wybrany przedmiot powinien zainteresować naszą pociechę, a z drugiej strony pozwalać na stały rozwój umiejętności poznawczych. W sklepach można znaleźć zabawki dla chłopców młodszych i starszych, bardziej i mniej skomplikowane w budowie oraz obsłudze. Najważniejszą kwestią jest dobranie przedmiotu do wieku dziecka, a także jego indywidualnych zainteresowań.

Dzieci w wieku przedszkolnym

Chłopcy w wieku przedszkolnym będą zadowoleni, jeśli otrzymają kolorowe klocki lub samochody. Mogą mieć kształty przypominające pojazdy widziane na ulicy. Jaskrawe kolory będą wzbudzać zainteresowanie dziecka, a klocki pozwolą na samodzielne budowanie nietypowych konstrukcji. W wielu przypadkach zabawki dla chłopców mają motywy zaczerpnięte z bajek, co może być dodatkową atrakcją.

Zabawki pobudzające wyobraźnię

Wyobraźnię doskonale pobudzają zabawki interaktywne. Ponadto mogą uczyć zasady działania podstawowych zasad fizyki. Dziecko obserwuje przełączniki lub dźwignie i może być szczerze zaskoczone, w jaki sposób proste ruchy wpływają na działanie zabawki. Dzięki temu chłopiec poznaje zależności przyczynowo-skutkowe, które później zauważy na innych przedmiotach w otaczającej go rzeczywistości.

Gry i zabawy dla całej rodziny

Dla chłopców w wieku szkolnym dobrą propozycją są gry i zabawy, do których może zasiąść cała rodzina. Tego typu zabawki dla chłopców to przede wszystkim gry planszowe lub układanki, które z biegiem czasu mogą być coraz bardziej skomplikowane. Dzieci w wieku około 7 do 10 lat mają coraz bardziej rozwinięte abstrakcyjne myślenie, a także wyobraźnię. W związku z tym szybko nauczą się zasad gry, a może nawet zaproponują własny sposób rozgrywki.

Wsparcie rodziców i rodzeństwa

Trzeba też pamiętać, że nawet najlepsza zabawka nie zastąpi kontaktu z rodzicami oraz rówieśnikami. Zabawki dla chłopców powinny rozwijać myślenie, a także wspierać umiejętności nawiązywania relacji z innymi osobami. We wszystkich tych czynnościach najlepszymi partnerami w początkowym okresie są rodzice, dziadkowie, a także starsze rodzeństwo.